Ogłoszenia parafialne 5.04.2020

1…… Dziś Niedziela Palmowa, upamiętniająca uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczynamy również Wielki Tydzień, który został ustanowiony w celu przeżycia przez Kościół Męki, Śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana.

2….. W czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej sprawowanej o godz. 18.00 rozpoczniemy Święte Trzy Dni Paschalne, które trwają aż do Niedzieli Zmartwychwstania. Czas ten jest szczytem całego roku liturgicznego.

 Adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 24.00.  W tym czasie można się wyspowiadać w zamkniętym konfesjonale.

                                   W Wielki Piątek zgodnie z bardzo starą tradycją nie sprawuje się Mszy św. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godz. 18.00. Droga Krzyżowa o godz. 17.30  Liturgia Wielkiego Piątku składa się : Ewangelia o Męce Pańskiej, adoracja Krzyża, Komunia św., przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 24.00. W tym czasie można się wyspowiadać w zamkniętym konfesjonale.

           

W Wielką Sobotę nie będzie poświęcenia pokarmów. . Obrzęd błogosławieństwa pokarmów przed niedzielnym posiłkiem jest dostępny na stronie internetowej Diecezji Kieleckiej oraz poniżej.

W sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 20.00 rozpoczniemy obchody Zmartwychwstania Pańskiego. Nie przynosimy świec. Nie będzie procesji rezurekcyjnej.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. tak jak w każdą niedzielę.

 W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. tak jak w niedziele.

 

 Zapraszamy do indywidualnej spowiedzi w godzinach poprzedzających ranne i wieczorne nabożeństwa.

 

3…Przypominamy, że liczba wiernych przebywających w kościele nie może przekraczać 

     5 ( pięć) osób. Dotyczy to Mszy św., nabożeństw, pogrzebów, itp.

 

  1. …. Wielki Tydzień, Triduum Paschalne, czas Wielkanocny przeżyjmy po chrześcijańsku. Inaczej niż zazwyczaj. W domu, prywatnie, nie we wspólnocie Kościoła, ale w łączności z Nim. Modlitwa, różaniec, uczynki miłosierdzia, asceza, droga krzyżowa prywatna, duchowa Komunia Święta, uczestniczenie we Mszy św., w liturgii przez media ( telewizja, radio, transmisje internetowe) niech będą dla nas okazją do głębokiego przeżycia tego świętego czasu.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, nasza patronka,  na łożu śmierci, w infirmerii swego klasztoru w Lisieux wypowiedziała słowa, które można odnaleźć  w zbiorze „Ostatnie słowa” (Novissima verba), pod datą 5 czerwca 1897 r. „Jest bez wątpienia wielką łaską przyjąć sakramenty święte, lecz gdy Pan Bóg na to nie pozwala, i to jest dobrze… Wszystko jest łaską”

 

 

 

 

 

 

6… Ponieważ nie będzie błogosławieństwa pokarmów w kościele, zachęcamy do modlitwy i błogosławieństwa przed Wielkanocnym śniadaniem według następującego obrzędu.

 

 

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW PRZED WIELKANOCNYM POSIŁKIEM

 

Po zgromadzeniu się przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:  

 

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

 

Wszyscy żegnają się i odpowiadają:

 

Amen.

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

 

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

 

Wszyscy odpowiadają:

 

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Ojciec rodziny bądź przewodniczący może skierować do zgromadzonych słowa przygotowujące do błogosławieństwa:

 

Przeżywając radosny czas zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie, kiedy nie mamy pełnej możliwości wyrażania naszej radości publicznie,
w świątyniach gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością.

 

Ojciec rodziny lub ktoś z obecnych odczytuje tekst Pisma świętego.

 

Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”
(Mt 6,31ab.32b-33).

 

Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada zachętę do wspólnej modlitwy:

 

W czasie kiedy jest nam dane gromadzić się na wspólny posiłek wielu naszych bliźnich  przeżywa cierpienia związane z epidemią, jaka nas dotyka. Wielu utraciło swoich bliskich. Nie każdy może zasiąść z bliskimi do stołu, tak jak my – pozostają na służbie dla innych. Ich wszystkich polećmy Bogu we wspólnej modlitwie.

 

Wszyscy wypowiadają modlitwę: Ojcze nasz…

 

Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada słowa modlitwy błogosławieństwa:

 

            Panie Jezu, ty w dzień przed  męką i śmiercią poleciłeś apostołom przygotować wieczerzę, w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu ze swoimi uczniami. Prosimy Cię pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność wśród podczas wielkanocnego posiłku.

         Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie na pustkowiu.

         Baranku Boży, ty obmyłeś świat z grzechu, pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

         Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław + te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemną radością z tego, że jesteś z nami. Otwórz nasze oczy i serca na potrzebujących, cierpiących z powodu panujące epidemii i tych, którzy naśladując Ciebie, służącego potrzebującym, walczą o zdrowie i życie innych. Pozwól nam wszystkim dojść do wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 

Wszyscy: Amen.