Ogłoszenia 10.01.2021 – Święto Chrztu Pańskiego


1…..Dziś Niedziela Chrztu Pańskiego. Postawmy sobie pytanie: czy na co dzień żyję łaską tego sakramentu?  Kończymy jednocześnie w liturgii okres Narodzenia Pańskiego, a rozpoczynamy Okres Zwykły w ciągu roku

2…. Dziś w naszej parafii przeżywamy dzień seminaryjny. Gościmy alumnów, kandydatów do kapłaństwa, przygotowujących się do służby bożej w naszej diecezji. Polecamy ich w modlitwie do Chrystusa, Najwyższego Kapłana. Taca zbierana jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

3… W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia złożyliśmy na tacę z przeznaczeniem na misje 1890 zł. Bóg zapłać.

4…. Kielecka  Caritas wyraża wdzięczność i serdecznie dziękuje za ofiary składane w czasie ,, Pasterki’’ na Fundusz Obrony Życia i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.          

5…….Porządek Mszy św. z błogosławieństwem mieszkańców w tym tygodniu

Zapraszamy od  poniedziałku do piątku na godz. 17.00, a w sobotę na godz. 9.00 lub 10.00.

11 stycznia /poniedziałek/    Ustronie

12 stycznia/ wtorek/             Stacyjna

13 stycznia / środa/              Tarasowa

14 stycznia /czwartek /        Zagrody przy Krakowskiej  

15 stycznia /piątek/              Zalesie – nieparzyste + Bobrzańska

16 stycznia /sobota/             godz. 9.00 Zagrody , osiedle przy szkole

                                             godz. 10.00 Trzcianki: ul. Kolejowa i Nadbrzeżna

Numer konta parafialnego      56 1240 1372 1111 0010 4652 1023

Komunikat

Na początku Nowego Roku pragniemy dokonać krótkiego podsumowania dotychczasowych działań Caritas Diecezji Kieleckiej w obronę życia poczętego.

Diecezja Kielecka jest drugą w Polsce, po Archidiecezji Krakowskiej, która zdobyła się na utworzenie tzw. domu dla samotnych matek. Pierwszy ten dom powstał w 1985 r. w Łukowej k. Chęcin, prowadzony przez Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta. Przez kilkanaście lat dom ten dał schronienie niemal 100 matkom i kilkudziesięciu dzieciom, z których wiele nie miało innej szansy, aby się urodzić. Kilka lat później powstał kolejny Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece, gdzie przez 32 lata schronienie otrzymało ok 400 matek i tyle samo dzieci. Część z tych dzieci krótko po urodzeniu trafiło do rodzin adopcyjnych i dzisiaj są wielką radością rodziców, którym nie dane było cieszyć się własnym potomstwem. Znaczna większość matek po kilku miesiącach pobytu w schronisku zdołała ułożyć sobie życie albo wracając do rodziny albo poprzez znalezienie nowego miejsca zamieszkania. Od 25 lat Episkopat Polski postanowił, że ofiary zbierane na tacę z czasie Pasterki są przeznaczane na tzw. Fundusz Obrony Życia. W diecezji kieleckiej z tego funduszu korzystały w przeszłości wspomniane domy samotnej matki, ale też Schronisko Caritas dla Kobiet Ofiar Przemocy przy Centrum Interwencji Kryzysowej w Kielcach. Wiele rodzin wielodzietnych, które borykają się z różnymi problemami zwłaszcza materialnymi wynikającymi z wydatków na wychowanie potomstwa oraz samotnych matek jest regularnie wspomagane przez Caritas ze środków tego funduszu. Są one głównym źródłem finansowania działań adresowanych do dzieci i rodzin w trudnościach, zwłaszcza niepełnych i dotkniętych różnymi problemami losowymi, np. ciężką i przewlekłą chorobą

Wiele rodzin prosi o pomoc w zakupie węgla na zimę, czy uregulowania zaległych rachunków za energię elektryczną, wodę czy gaz. Nie trzeba nikogo dziś przekonywać, że rodzina z małymi dziećmi pozbawiona dostępu do światła nie jest w stanie poprawnie funkcjonować; a takie przypadki występują w naszym czasie. Tylko w ub. roku 2020 pomogliśmy ok. 20 rodzinom z małymi dziećmi, z tego 3 rodzinom w remoncie i odbudowie domu po pożarze itp. W jednym przypadku była konieczna odbudowa domu od fundamentów, w innej sytuacji konieczne było dobudowanie jednego pokoju i łazienki, aby dzieci mogły dalej pozostać z matką zamiast przymusowego skierowania do rodziny zastępczej. Wspomnieć należy też o Oknie Życia, które powstało w 2009 r. obok Biura Caritas w domu Sióstr Nazaretanek przy Placu NMP w Kielcach. Uratowanych tam zostało
2 dzieci, ale jego istnienie ma też wydźwięk społeczny i symboliczny.

Kielce, 5 stycznia 2021

                                          Ks. Stanisław Słowik – Dyrektor  Caritas Kieleckiej

Porządek Mszy św. z błogosławieństwem mieszkańców od 18.01 do 30.01

18 stycznia /poniedziałek/    Zalesie – parzyste + Wodna

19 stycznia / wtorek/            Charsznicka

20 stycznia /środa/                Sędziszowska  i Wolbromska

21 stycznia /czwartek/          Zagrabowicka i Trzuskawicka

22 stycznia /piątek/               Olkuska

23 stycznia  /sobota/             godz. 9.00  Będzińska

                                             godz. 10.00 Sławkowska

25 stycznia /poniedziałek/   Sitkówka przy dawnym Ośrodku Zdrowia

26 stycznia / wtorek/           Słowik i Chorzowska przy przejeździe  

                                             Krakowska 364, 368                                                       

27 stycznia/środa/                Laskowa

28 stycznia/ czwartek/         Bloki 33 i 38

29 stycznia /piątek/             Garbarska

30 stycznia /sobota/            godz. 9.00   Trzcianki, ul. Jodłowa i Leonów

                                            godz. 10.00  Trzcianki, ul Świerkowa,

                                                            Sosnowa,  Modrzewiowa, Olchowa